Cestování

Náhodné foto

 

Na treku z Aru do Pahalgamu
Indický Himálaj 2012

Přístupy

Samoa 2007

Články:   
Cestopisy:   Hlavní město Apia | Ostrov Savai'i | Ostrov Upolu |

Hlavní město Apia

Po skoro probdělé noci na letišti v Aucklandu přilétáme na Samou. Letadélko společnosti Polynesian Blue bylo trochu menší, než v jakých jsme do té doby seděli. Hodně se třepalo, když jsme ve vichřici opouštěli Nový Zéland. Odbyli jsme si první paradox při přeletu datové hranice - odlet 11.7. v 6:00, přílet 10.7. v 11:00. Tak jsme se trochu vrátili do minulosti.

Po příletu jsme nezaváhali a nepodlehli nabídkám taxikářů ke svezení do hlavního města Apia za 20 a více samojských tala (místní měna, 1 tala = přibližně 8-9 Kč) a zamířili na zastávku, kde nás po chvíli nabral autobus plný samojců. Rádio osolené na max, autobus přecpaný. Ale všichni sedí. Různě se přeskupují a sedají si navzájem na sebe. Pán bere na sebe Zuzčin batoh, který zavazí v uličce. Když chcete zastavit, zatáhnete za šňůrku. Platí se až při výstupu - asi 4 tala za oba!

Apia je na samojské poměry celkem rušná, žije tu 20 tisíc lidí z celkových 160 tisíc obyvatel země. Ubytováváme se ve Valentine's Motel za 69 tala za oba i se snídani, v příjemném domku na kraji města. Zvláštností tu je pohřbívat rodinné příslušníky přímo na svém pozemku, před domem nebo na zahradě. Hroby jsou opravdu honosné, jsou barevné a vůbec nepůsobí smutně.

Další den vyrážíme k muzeu R. L. Stevensona, který zde strávil poslední 4 roky života. Lezeme k jeho hrobce. Horko a vlhko nás zmáhá, člověk se hned zapotí. Jíme v restauraci Curry House za nekřesťanských 44 tala! Do některých restaurací místní nechodí a ty jsou pak mnohem dražší. Večer jíme v jednom místním stánku za 2,50.

Na místních dvou velkých trzích prodávají stánkaři jen několik druhů zboží. Ovoce a zeleninu a suvenýry. Ty ale stojí za vidění a už plánujeme, co budeme poslední den nakupovat. Snad se nám vlezou do batohu.

  

 

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat