Cestování

Náhodné foto

 

Indie 2008
Indie, Nepál, Írán... 2008

Přístupy

Samoa 2007

Články:   
Cestopisy:   Hlavní město Apia | Ostrov Savai'i | Ostrov Upolu |

Ostrov Savai'i

Po dvou nocích v Apii přejíždíme busem a trajektem na vedlejší ostrov Savai'i. Dáváme na rady průvodce Lonely Planet a ubytováváme se v Regina Beach Fales. „Fale“ jsou jednoduché přístřešky, tradičně se střechami a „stěnami“ z kokosových listů, ve kterých samojci většinou „bydlí“. Platíme 55 tala na noc každý, v ceně je výborná snídaně a večeře. Zůstáváme dvě noci a stopem vyrážíme na výlet na nedaleká lávová pole. Stopuje se tady jednoduše. Když nezastaví první auto, je to většinou proto, že je plné, a zastaví druhé, nebo třetí. Hodně se jezdí na korbě pick-upu. Nevýhodou může být menší provoz. Mimo hlavní město se jezdí max 55 km/h, v Apii 40. Jezdí se tak jako u nás vpravo.

Z lávy jsme popojeli kousek dál za želvami. Parádní zážitek. Mohli jsme s nimi plavat. Nejstarší z nich je 80 let.

Trošku krkolomné jsme přejeli na nejzápadnější konec ostrova do Falealupo-tai. Autobusy jezdí hodně přibližně a některé nemusí jet vůbec. Do některých vesnic jezdí třeba jen v 6 ráno.

Za 50 tala na noc (po smlouvání, které nebývalo na Samoi běžné, ale s přibývajícími turisty možná bude) jsme tu zůstali dvě noci, protože v neděli žádné autobusy nejezdí. V neděli se na Samoi navenek nic neděje, samojci jdou ráno do kostela, pak mají obrovskou hostinu a odpoledne spí. Přidali jsme se k nim a zašli do kostela na mši. Pak jsme vyrazili na prohlídku kostela zničeného při hurikánu a také na nejzápadnější cíp ostrova. Tady, u barvou namalovaného kříže je nejzápadnější cíp pevniny na světě. Několik desítek km západně je pořád o den víc, protože tudy prochází mezinárodní datová hranice.

O kousek dál byl ubytovaný Čechokanaďan Karel se svým synem. S těmi jsme se svezli na Alofaaga blowholes (díry na pobřeží, které jsou s mořem propojené tunely a příboj do nich tlačí vodu, která pak vystřikuje v gejzírech až 60 metrů vysokých.

Další zastávkou v parném dni byla starověká kamenná mohyla Pulemelei (50x60x12 metrů) a koupání pod vodopády Afu Aau. Rozhodli jsme se ještě tentýž den přejet trajektem zpátky na ostrov Upolu. Při čekání na loď jsme na místním trhu ochutnali tradiční nápoj známý pod názvem kava, který samojci nazývají 'ava. Asi bychom museli vypít o hodně víc než dvě kokosové misky, které jsme za 2 tala dostali, abychom cítili nějaké účinky. Chutnala nám jako voda s hlínou.

    

 

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat