Cestování

Náhodné foto

 

Přes Parang La k jezeru Tso Moriri
Indický Himálaj 2011

Přístupy

Indie, Nepál, Pákistán, Írán, Turecko 2008

Články:   Kulturní šok | Velký indický kvíz | Vyhodnocení kvízu | Výherci kvízu | Řidičák po indicku | 

Řidičák po indicku

Získání řidičského oprávnění není v Indii složité. Je pouze nutné porozumět několika pojmům a osvojit si zhruba tucet pravidel silničního provozu.

Středová čára rozděluje vozovku na dva přibližně stejně široké pruhy. Někdy je souvislá, někdy přerušovaná. Nemá žádný zvláštní praktický význam kromě toho, že v noci usnadňuje jízdu bez rozsvícených světel.

Soupeřem (protivníkem) nazýváme vozidlo, které míjíme nebo předjíždíme, které se snaží předjet nás, nebo se s ním potkáváme na křižovatce.

Setkávají-li se na silnici dvě vozidla, slabším z nich rozumíme to vozidlo, které by při případné srážce s druhým (silnějším vozidlem) utrpělo větší škodu. Silnější vozidlo je zpravidla větší a těžší. Proto je autobus silnější než osobní automobil, osobní automobil silnější než motorikša, motorikša silnější než cyklorikša, ciklorikša silnější než kolo.

Jak se zachovat, když je na silnici překážka (například pomalé vozidlo, chodec či kráva), řeší následující série pravidel:

 1. Neztrácej rychlost, pokud to není nezbytně nutné.
 2. Pokud je na silnici překážka, která by mohla tvoji rychlost omezit, použij klakson. Nezpomaluj! Vždy předpokládej, že se průjezd uvolní.
 3. Nepomohlo-li troubení odstranit překážku z cesty, zatrub znovu a více. Nesundávej ale nohu z plynu!
 4. Je-li překážka již příliš blízko, pokus se ji objet. Nevadí, když přitom omezíš jiná vozidla. Jejich řidiči by na tvém místě udělali totéž.
 5. Hrozí-li srážka, prudce brzdi. Zejména, je-li na silnici kráva.

Při míjení se s protijedoucím vozidlem je důležité, zda je soupeř slabší či silnější:

 1. Míjíš-li slabší vozidlo, dej mu s dostatečným předstihem najevo svou převahu tím, že vyjedeš přes středovou čáru částečně do jeho pruhu.
 2. Míjíš-li silnější vozidlo, které ti nenechává dostatek prostoru ve tvém pruhu, blikej a trub. Doufej, že se řidič slituje a zařadí se zpátky na svou stranu.

Pravidla pro předjíždění jsou upravena takto:

 1. Předjíždí se většinou zprava, někdy zleva.
 2. Pokud při předjíždění vidíš vozidlo blížící se z opačného směru, pokračuj v předjíždění. Jde-li o slabší vozidlo, zajede v případě potřeby na krajnici, nebo vyjede mimo silnici. Jde-li o silnější vozidlo, předjížděj rychle. Pokud hrozí srážka, zařaď se zpět, když to jde.

Přednost v jízdě na křižovatkách je ošetřena jediným pravidlem:

 1. Dej vždy přednost v jízdě silnějšímu soupeři.

Vztah vozidel a chodců při přecházení vozovky na přechodech je následující:

 1. Vidíš-li jako řidič dopravního prostředku před sebou na silnici bílé pruhy přes celou její šíři, trubte. Chodci si totiž někdy dovolí vstoupit do vozovky!
 2. Chodec má přednost na přechodu, pokud nic nejede.

 

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat