Cestování

Náhodné foto

 

Írán 2008
Indie, Nepál, Írán... 2008

Přístupy

Západní Čína a Kyrgyzstán 2010

Články:   

Pod Muztagh Ata

Byl by hřích neudělat si z Kašgaru odbočku do nádherných hor čínské části Pamíru, ležících jižně při karákorámské dálnici. Stop jde celkem hladce, takticky se necháváme vysadit už na začátku jezera Karakol. V místě, kde silnice kopíruje jeho břeh je pak turistický "resort", kterému jsme se chtěli vyhnout, protože za přístup k jezeru se tam vybírá vstupné. Nic jiného, než další typická past na čínské turisty.

Jezero leží ve výšce asi 3500 metrů a dá se obejít během půl dne. Na klidném východním břehu rozbíjíme tábor a obdivujeme velikány kolem - nejvyšším z nich je Kongur (7719 m), naproti samostatně stojící Muztagh Ata (7549), jedna z nejsnadněji slezitelných sedmitisícovek, ne-li ta úplně nejsnadnější. Přes vesnice pokračujeme další den směrem k jejímu základnímu táboru, ale ten je příliš daleko, takže táboříme v jednom z bočních údolí. Trekování tu není nijak náročné. Oblast je obydlená hlavně Kyrgyzy - trošku jsme nahlédli, jak žijí.

V sobotu spěcháme zpátky do Kašgaru, abychom nepropásli vyhlášený nedělní trh. Po cestě nás zastihla písečná bouře, přihnala se zrovna když jsme se rozhodli vystoupit z kamiónu, jehož řidič jel hrozně pomalu (většinou nás k přerušení jízdy vedou přesně opačné důvody). Zvedl se silný vítr, který z pouště nesl písek a prach. Naštěstí nám po pár minutách zastavili turisti v džípu.

    

 

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat