Cestování

Náhodné foto

 

Turpan
Západní Čína 2010

Přístupy

Západní Čína a Kyrgyzstán 2010

Články:   

Horký Turpan

V Urumči bylo ještě docela snesitelné počasí, tak do 35 stupňů. Tady v Turpanu bylo včera 45 ve stínu. Není divu, když celá oblast leží desítky metrů pod úrovní mořské hladiny. Vysychající jezero Aydingkol je s nadmořskou výškou -154 metry dokonce druhým nejníže položeným místem na Zemi. Primát drží Mrtvé moře.

Horkého vzduchu jsme se ale nezalekli a půjčili si na celý den kola. Cyklopohon se nakonec ukázal jako ideální způsob, jak prozkoumat okolí města. Přestože bylo prakticky bezvětří, samotný pohyb několikanásobně vyšší rychlostí než při chůzi nás příjemně ochlazoval. Pobyt venku jsme omezili zejména na dopoledne, po odpolední pauze v klimatizovaném pokoji jsme znovu vyráželi ven až vpodvečer.

Z poměrně drahých turistických atrakcí, kterých je v okolí hodně, jsme si k návštěvě vybrali Emin minaret - postavený v afghánském stylu, a rozlehlé ruiny města Jiaohe, které zde prosperovalo už od začátku našeho letopočtu. Vstupné se vybíralo i do tradiční ujgurské vesničny Tuyoq.

Večer město ožívá a my s ním. Během dne člověk nemá příliš chuť jíst cokoliv pevného, jenom pije (čtyři až pět litrů za den nebyl problém), chladí se zrmzlinou, nebo baští místní supersladké hrozny (překvapivě už jsou na konci července zralé). Alespoň večer jsme se donutili něco sníst. Třikrát po sobě to byla výborná ujgurská polévka s masem, vajíčkem, nudlemi, tofu, zeleninou a knedlíky. Polovina náměstí patří Ujgurům, přes ulici mají své stánky Číňané. Po západu slunce pomáhá každý večer ochladit vzduch na náměstí vodotrysková šou doprovázená hudbou a světelnými efekty.

Naším dalším cílem je 700 km vzdálený Dunhuang. Tam máme v plánu prozkoumat (po čínsku: projít za hodně drahý peníz s průvodcem, bez možnosti fotit) veleznámé buddhistické jeskyně a neméně působivé pouštní duny.

    

 

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat